ARTIK HUZUR İSTİYORUZ!

DİSK

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kazım Doğan’ın basın açıklaması;

Önceki gün, 12 Ocak’ta Türkiye’nin en büyük, dünyanın en eski kentlerinden biri olan İstanbul’da terör saldırısına uğramıştır.

Çoğu Almanya vatandaşı 10 kişi yaşamını yitirmiş, 15 kişi de yaralanmıştır. Ölenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını umut ediyoruz.

Daha önce onlarca insanımızın yaşamına mal olan bombalı saldırıların planlayıcıları, azmettiricileri adalet önüne çıkarılmadan yeni bir karanlık eylemin kurbanı olduk.

Hepsinde adres aynı, Suriye ve Irak’ta yerleşmiş, kendine İslam Devleti adını veren bir uluslararası terör örgütü.

Sadece Türkiye’ye değil, Arap ülkelerine, Avrupa ülkelerine de “cihat” adına saldırılar düzenleyen bu uluslararası terör örgütü, giderek tehditlerini yükseltiyor.

Dün akşam (13 Ocak, Çarşamba) ise Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin emniyet müdürlüğü binası ve lojmanlarına yönelik bombalı bir başka saldırı daha gerçekleşmiştir. Bu saldırıda ise 1 polis şehit olmuş, 5 vatandaşımız yaşamını yitirmiş ve 39 kişi de yaralanmıştır.

Haziran ayından beri PKK terör örgütünün saldırıları ile başlayan çatışmalar giderek ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin bir bölümünde ilan edilmemiş bir “iç savaş” yaşanmaktadır.

Birçok şehrimizde günler süren sokağa çıkma yasakları yüzbinlerce insanı mahsur bırakılmıştır. Çatışmalar nedeniyle sokak ortasında, defnedilemeyen cenazeler bulunmaktadır. Binlerce insanımız soğuk-açlık ile yaşam mücadelesi vermektedir. Her gün askerlerimiz, polislerimiz şehit düşmektedir.

Bize birkaç ay öncesinde “istikrar”, “güvenlik”, “refah” sözü veren bir hükümetimiz vardır. Ama ne yazık ki çatışmalar, ölümler, yıkımlar hiç olmadığı kadar artmıştır.

İktidarından muhalefetine siyasi partilerin yaklaşımları da bu süreci adeta körükleyecek niteliktedir. Gelecek endişesi hepimizi sarmalamıştır.

Bir Hükümetin, devletin en temel görevi vatandaşının can güvenliğini sağlamaktır. Oysa ülkemizde hiçbirimizin can güvenliği kalmamıştır.

Hepimizin ortak dileği, ölümlerin durması, silahla siyaset yapılmasına son verilmesidir.

Şiddetle, terörle hiçbir yere varılamayacağı görülmelidir.

Her türlü sorunun çözümü, demokrasi ve hukuk içinde aranmalıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, atışma ve laf yarıştırma alanı değildir. Tüm partiler, milletvekilleri, toplumsal barışın yeniden tesis edilmesi için ortak çaba içinde olmalıdır.

Birilerini lanetlemek, kınamakla ne vicdanlarımız rahatlayacak, ne de içimizdeki endişeler son bulacaktır.

İşçiler emekçiler olarak biz tüm dünyaya sesleniyoruz; “artık huzur istiyoruz”.

Terör eylemlerinde ve çatışmalarda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza, şehitlerimize rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.