Anma etkinlikleri

Kemal Türkler, Kenan Budak, Özcan Keskeç, İsmail Hakkı Önal ve Mahmut Seren düzenlenen etkinliklerle anıldı.

DİSK’İN ANMA ETKİNLİKLERİ;

Temmuz ayında ancak farklı yıllarda yaşamını yitiren DİSK üyesi sendikaların başkanları düzenlenen etkinliklerle anıldılar.

Özcan Keskeç;

Keskec-anma-2012İlk etkinlik, 5 yıl önce ani bir rahatsızlık sonucu yaşamını yitiren Sosyal-İş Sendikamızın Genel Başkanı Özcan Keskeç için yapıldı. 19 Temmuz 2012 tarihinde, Ankara’daki Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan anma etkinliğine, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, Keskeç ailesi ile birlikte DİSK ve üyesi sendikaların yöneticileri, Sosyal-İş üyesi işçiler katıldı.

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Özcan Keskeç ve arkadaşlarının bedel ödemek pahasına, 12 Eylül zindanlarında direnerek büyük güzellikler yarattığını belirtti.

Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk ise konuşmasında Keskeç’in Sosyal-İş Sendikasının büyümesinde çok büyük katkıları olduğunu söyledi.

Keskeç ailesi adına konuşan Emine Keskeç ise, “O yalnız güçlü bir sendikacı değil, iyi bir eş, iyi bir baba ve iyi bir arkadaştı” dedi.

Kemal Türkler

 

Turkler-anma-2012 (1)Konfederasyonumuz DİSK’in kurucu genel başkanı ve T. Maden-İş Sendikası (Birleşik Metal-İş)’nın unutulmaz Genel Başkanı Kemal Türkler için 22 Temmuz’da Topkapı Mezarlığında anma etkinliği düzenlendi.

 

Bu yılki anma etkinliğini diğerlerinden ayıran, 1980 yılında Türkler’i katleden, öncesinde ve sonrasında işledikleri başka cinayetlerden de hüküm giyen faşist katillerin AKP ve MHP tarafından desteklenen özel bir yasa ile serbest bırakılmasının hemen ardından yapılmış olmasıydı.

 

Anma etkinliğine DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu başta olmak üzere DİSK Yönetim ve Birleşik Metal-İş yönetim kurulu üyeleri, aralarında Sendikamızın Genel Başkanı Rıdvan Budak’ın da yer aldığı DİSK üyesi sendikaların genel başkan ve yöneticileri, Kemal Türkler ailesi, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve İzmir Milletvekili Musa Çam, siyasi partiler, çeşitli dernek temsilcileri ve çok sayıda metal işçisi katıldı.

 

DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, anma nedeniyla yaptığı konuşmada, “Bu yıl ki anmayı çok hüzünlü ve acılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Biz buraya matem tutmak için gelmiyoruz. Her gün yaramızı kanatmak için özel bir çaba sarf ediliyor. Katilleri korumak için hukuku istedikleri gibi kullanıyorlar. Bin bir türlü bahaneler bulup, Türkler’in davasını zamanaşımına uğrattılar. Ancak insanlık suçlarında zamanaşımı olmaz. Bu bilmek için insan olmak gerekir” dedi.

 

Daha sonra söz alan Türkler’in kızı Nilgün Soydan şunları söyledi: “Ben her yıl babama kötü bir haber getirmekten artık utanıyorum. 2010 yılında zamanaşımından davanın kaldırıldığı haberini getirdim. Bu yıl da katillerinin serbest bırakıldığı haberini getiriyorum. … Ben Kemal Türkler’in kızı olarak ne kendi adıma ne ailem adına benim adıma benim katillerimi affetmenize izin vermiyorum, hiçbir zaman da vermeyeceğim.”

İsmail Hakkı Önal

Onal-anma-201210 yıl önce ani bir rahatsızlık sonucu aramızdan ayrılan Genel-İş Sendikamızın Genel Başkanı İsmail Hakkı Önal için Ankara’daki Karşıyaka Mezarlığı’nda bir tören düzenlendi.

Törene DİSK Genel Başkan Yardımcısı Metin Ebetürk, Genel-İş başta olmak üzere DİSK üyesi sendikaların yöneticileri, Önal ailesi ve Genel-İş Sendikamızın işyeri temsilcileri katıldı.

Anma etkinliğinde Genel-İş Eğitim Daire Başkanı Hüseyin Yaman ve Örgütlenme Dairesi Başkanı Remzi Çalışkan birer konuşma yaptı.

Kenan Budak

İlerici Deri-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Kenan Budak, 1981 yılında kurulan bir pusuda katledilişinin 31. yılında Silivrikapı’daki mezarı başında anıldı.

KENAN-BUDAK-YAKA-KARTI25 Temmuz 2012 tarihinde yapılan anma etkinliğine, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Tekstil Genel Başkanı Rıdvan Budak, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Dev. Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK üyesi sendikaların yöneticileri ve işyeri temsilcileri, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Budak ailesi ve Kenan Budak’ın sendikal ve siyasi mücadelesinde yer alan arkadaşları katıldı.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, anma konuşmasında Kenan Budak’ın verdiği mücadelenin önemli dersler içerdiğini ve bugünkü mücadeleye ışık tuttuğunu belirtti. Sendikal ve siyasal alandaki arkadaşları adına söz alan Munzur Pekgüleç, 31 yıl önce birlikte nasıl bir pusuya düşürüldüklerini anlattı. Anma etkinliğinin son konuşmasına Budak ailesi adına Ruşen Budak yaptı. Ruşen Budak, yıllardır her türlü zor koşullara rağmen onun adını yaşatan ve mezarı başında ana tüm dostlarına teşekkür etti.

Törenin hem ardından, DİSK ve üyesi sendikaların başkan ve yöneticileri yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak yaşama veda eden Birleşik Metal-İş Sendikamızın eski yöneticilerinden Servet Baykam’ın Gaziosmanpaşa’daki cenaze törenine katıldı.

Genel Başkanımız Rıdvan Budak’ın da katıldığı cenaze töreni, Gaziosmanpaşa Merkez Camii’nde yapıldı.

Mahmut Seren

Seren-anma-2012Genel-İş Sendikamızın Genel Başkanı Mahmut Seren, ölümünün 5’nci yılında Ankara’daki Cebeci Mezarlığı’nda yapılan bir törenle anıldı.

28 Temmuz 2012 tarihinde yapılan anma törenine, DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, DİSK üyesi sendikaların başkan ve yöneticileri, Seren ailesi, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekili Musa Çam ile birlikte çok sayıda işçi katıldı.

Genel Başkan Erol Ekici törende yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Seren, bizlere inada ve kararlılıkla hedeflerimize yürümemiz gerektiğini öğretti. Biz de hedeflerimize aynı kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Her sene buraya gönül rahatlığıyla gelebilmemiz için Genel-İş ve DİSK’i her geçen sene biraz daha büyüterek geleceğiz.”