Almanya ve Türkiye işçi hareketinin sorunları tartışıldı

1904138_771340232923475_2884731686618429675_n

Almanya’da kurulu olan Friedrich Ebert Vakfı (FES)’nın düzenlediği bir toplantıda Almanya’nın en büyük sendikalarından biri olan ve daha çok metal, tekstil, ağaç sektörlerindeki işçilerin üye olduğu IG Metal yöneticileriyle Türkiye’den Tekstil, Deri ve Metal sektörlerindeki örgütlü sendika yönetimleri bir araya geldi.

25 Eylül 2014, Perşembe günü yapılan toplantıya Konfederasyonumuz DİSK, Sendikamız Tekstil, Birleşik Metal-İş, Deri-İş, TEKSİF sendikalarının yanısıra farklı üniversitelerden öğretim üyeleri de yer aldı.

Toplantıda, Sendikamızı Genel Başkanımız Rıdvan Budak ve Örgütlenme Dairesi Müdürümüz Hasan Aslan temsil etti.

İstanbul Milletvekili ve DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin de konuk olduğu toplantının ilk oturumunda işçiler açısından Türkiye ve Almanya’daki politik gelişmeler üzerine sunumlar yapıldı.

İstanbul Milletvekili Çelebi, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu ve IG Metal Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lemb’in sunumlarının ardından katılımcıların soru ve yorumlarıyla birinci bölüm tamamlandı.

Toplantının ikinci oturumunda ise Türkiye ve Almanya’daki işkolları özelinde politik sorunlar ele alındı. Bu bölümde her iki ülkeden sendika yöneticileri ve uzmanlar ile akademisyenler kendi alanlarına ilişkin sunumlar yaptılar.

Türkiye’ye ilişkin tartışmada, daha çok sendikal örgütlenmenin sorunları ve yasaların engelleyici faktörü, pratikte yasaların işlememesi gibi konular öne çıktı.

Sendikamız adına tartışmaya katılan Hasan Aslan, bu bölümde yaşanan yetki tespitine bağlı hukuk süreçlerinin uzunluğuna ve işçilerin hak kayıplarına değindi, çözüm konusunda Sendikamızın yıllardır savunduğu REFERANDUM’un gerekliliğine dile getirdi.