Abdullah Baştürk törenlerle anıldı

Basturk-anma-2012--1DİSK ve Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Baştürk ölümünün 21. yılında İstanbul ve Ankara’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

DİSK ve Genel-İş’in Genel Başkanı Abdullah Baştürk ölümünün 21. yıldönümünde Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Mezarı başında konuşma yapan DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, “Her türlü bedeli ödeyerek bu sendikal mücadeleyi bizden sonraki kuşaklara taşımanın sorumluluğuyla hareket etmek ve onlardan öğrendiğimiz gibi sevgi saygı disiplin çerçevesinde yeni kuşaklara sendikal ve siyasal bilgi olarak taşımak zorundayız” diye konuştu.
Anma törenine katılanlar, konuşmaların ardından ellerindeki karanfilleri Abdullah Baştürk’ün mezarına bıraktı.
Törene Abdullah Baştürk’ün eşi Ayten Baştürk ve ailesi, DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici ve Yönetim Kurulu Üyeleri, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, DİSK eski Genel Başkanı ve Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak, DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, DİSK’e bağlı sendikaların Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel-İş İstanbul Şubeleri ve çok sayıda işçi katıldı.

Ankara’daki anma etkinlikleri

İşçi sınıfının unutulmaz önderi Abdullah Baştürk anısına, Baştürk ailesi ve Sendikamızın birlikte bu yıl 10. düzenlendiği Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Ödül Töreni Günleri bu yıl üç ayrı etkinlik ile gerçekleştirildi.

İlk etkinlik 24 Aralık 2011 Perşembe günü “2012 Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Ödüllerini Kazananlar Konuşuyor” başlığı ile Cumhuriyet Gazetesi Kültür Merkezi’nde panel düzenlendi.

Oturum başkanlığını Şiir Erkök Yılmaz’ın yaptığı panelde; ödül kazanan Dürsaliye Şahan, Hüseyin Akyüz ve Adil Kurt konuşma yaptı.

Basturk-anma-ANKARA-2012

İkinci etkinlik ise 25 Aralık 2012 Salı günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı. “Evrensel Sendikal Haklar Bağlamında Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile Ulusal İstihdam Stratejisi” başlığı ile yapılan panel büyük ilgi gördü.

Basturk-anma-ANKARA-2012--2

Üçüncü etkinlik ise 2012 Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Ödül Töreni 25 Aralık 2012 Salı Günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı.
Sunuculuğunu Hasan Uysal’ın yaptığı gecede, açılış konuşmasını DİSK ve Sendikamızın Genel Başkanı Erol Ekici yaptı.

Genel Başkan Erol Ekici konuşmasında, sanatçıların işçi sınıfı mücadelesinden esinlendiklerini, emekçiler için yeni bir dünya ütopyası olan sosyalizm mücadelesine en güzel katkılarını sunduklarını belirtti.

İşçi sınıfının önünde zorlu görevler durduğunu belirten Ekici; bunlardan birinin de, “tıpkı geçtiğimiz yüzyılda kültür ve sanat çevrelerinden, edebiyattan beslenen, sanatla buluşan sınıf mücadelesini bu yüzyılda da buluşturmak ve kaynaştırmak” olduğunu söyledi.

Abdullah Baştürk işçi edebiyatı ödüllerini bu mütevazi çabalardan biri olarak tanımlayan Genel Başkan Ekici; “Sine-Sen’in de içinde bulunduğu İşçi Filmleri Festivali bu anlamlı çabaya katkılar sunan çalışmalardan biridir” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra, 2012 yılı ödülleri dağıtıldı;

“Yağmurda Kuş Sesleri” adlı öyküsü ile ödüle değer görülen Hüseyin Akyüz’e ödülünü Ayten Baştürk ve Genel Başkan Erol Ekici;.

“Emeğin Çukurovası” adlı öyküsü ile ödüle değer görülen Adil Kurt’a ödülünü de Baştürk ailesi adına Özcan Karabulut ve Genel-İş adına Araştırma Daire Başkanı Cafer Konca;

“Hikaye Hırsızı” adlı öyküsü ile ödüle değer görülen Dürsaliye Şahan’a ödülünü Baştürk ailesi adına Perihan Sarı ve Genel-İş adına Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı Aladdin Öztürk verdi.

Basturk-anma-ANKARA-2012--3

Basturk-anma-ANKARA-2012--4