8 MART 2020; YAŞAMIMIZA VE HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ!

Uluslararası Kadınlar Günü nedeniyle DİSK tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de kitlesel eylemlerle ve çeşitli kentlerde düzenlenen toplantılarla 8 Mart nedeniyle üç güncel talep dile getirildi:

  • İstanbul Sözleşmesi’ne dokunma
  • 6284 sayılı Yasa’yı uygula
  • 190 sayılı ILO Sözleşmesini onayla

İstanbul için düzenlenen etkinlikler çerçevesinde ilk olarak DİSK’li kadınlar 6 Mart Cuma günü Kadıköy İskele önünde bir araya geldi.

Burada bir açıklama yapan Genel Başkan Dr. Arzu Çerkezoğlu, daha düşük maaş alan, daha güvencesiz çalıştırılan kadın işçilerin, direnişlerde de en önde olduğuna dikkat çekerek, kadınların daha fazla sendikalı olması için, sendikalarda daha fazla söz sahibi olması için mücadelenin yükseltileceğini belirtti.

Etkinlik sırasında DİSK’İN SESİ Özel Sayısı okunda ve dağıtıldı. Özel Sayıda toplumsal cinsiyet temelli, şiddete karşı kadınları güçlendiren İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı Yasa’nın savunulmasına devam edileceği vurgulandı.

Özel Sayı’da ayrıca Hükümete çağrı yapılarak işyerlerinde cinsel temelli şiddetin önlenmesi için ILO’nun 190 sayılı Sözleşmesi’nin onaylanması ve hızla çalışma yaşamına uyarlanması istendi.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise Kadıköy Evlendirme Dairesi salonunda bir araya gelindi. Toplantının açılışını Genel-İş Konut İşçileri Şube Başkanı Nebile Irmak yaptı.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, etkinliğe katılan kadınları selamlayarak “İşçi sınıfının bir parçası olan kadınların yaşamın her alanında yaşadıkları sorunlara sendikaların kayıtsız olmaları mümkün değil. Erkek egemen ve geleneksel olarak erkek işçiler üzerinden örgütlenen ve politikalarını oluşturan sendikalar için değişim artık bir zorunluluk” dedi.

Toplantı DİSK-Tiyatro İşçileri “FORUM TİYATRO”nun sahnelediği bir oyun sergilerken DİSK Korosu’nun kadın üyeleri ise kadın türkülerinden oluşan özel bir repertuvar ile sahne aldı.