51 YILI GERİDE BIRAKTIK

top1

Sendikamızın kuruluşunun 51. Yılı nedeniyle bir toplantı gerçekleştirildi. İstanbul’da yapılan toplantıya kurucularımızdan bugünün temsilcilerine farklı dönemlerin temsilcileri katıldı.

19 Kasım 2016, Cumartesi günü yapılan toplantımız, Kurtuluş Savaşımız, ülkemiz ve demokrasi için şehit düşenler, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkemizi bugünlere taşıyanlar, sendikamızın kurucuları ve yaşamını yitirmiş tüm yönetici ve üyeleri için saygı duruşu ile başladı.

Genel Başkanımız Kazım Doğan, açılış nedeniyle yaptığı konuşmasında sendikamızın kuruluşunda oluşan ve bugünlere kadar taşınan ilkelerini anlattı.

1967 yılında sendikamızın gazetelerinden örneklerle 1960’lı yıllardan beri aynı ilkelerle hareket edildiğine vurgu yaptı.

Genel Başkan Doğan sendikamızın ilkelerini şu şekilde sıraladı:

“Ayrım gözetmeksizin herkesi eşit görmek, herkes için temel insan haklarını savunmak, her alanda demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü işler kılmak, üyelerimizin söz ve karar hakkını korumak, insanca yaşanabilir, barış içinde, dostluğun egemen olduğu bir ortam sağlamak, sömürüsüz ve baskısız bir dünyada yaşamak”

Kimseye ayrım yapmadan adaleti savunduklarını belirten Doğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Şiddetle, zorla, silahla görüş dayatanların ise karşısında olduk. Terörü, şiddeti nereden gelirse gelsin lanetledik, boyun eğmedik.

Bundan sonra da aynı ilkelerle yürümeye devam edeceğiz.”

Açılış konuşmasından sonra Sendikamızın kurucularından ve ilk genel sekreteri Hüdaverdi Talay, sendikamızın eski genel başkanları Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi, eski genel sekreterlerimizden Muharrem Kılıç, uzun yıllar Akdeniz bölge temsilciliğimizi üstlenen Yusuf Yürekli geçmiş ile bugünü bağlayan, anılarla bezeli konuşmalar yaptılar.

Sendikal mücadelenin öncelikle bir gönül işi olduğunu, samimi, dürüst olmayanların bu mücadeleyi uzun süre götüremediklerini örneklerle anlattılar. Üyeleri temsil edenlerin öğrenmeye açık olmalarını, işçiler için gerekli bilgi ile donanmaları gerektiğini vurguladılar. Karşılıklı saygının, farklı görüşlerde olsalar bile üyelerin çıkarları doğrultusunda birlikte davranmanın önemine değindiler.

Ülkemizdeki ekonomik ve sosyal koşulların zorluklarına değinen deneyimli yöneticilerimiz, bu zorlukları aşmak için üyelerin birliğini korumaları gerektiğini hatırlattılar.

Bu bölümde DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Söke Şube Başkanımız Cemal Poyraz da söz alarak, yaşanılan süreçte karşılaşılan zorlukları anlattı.

Verilen aradan sonra, bu kez sendikamızın şubeleri ve temsilcilikleri bünyesinde görev yapan yeni kuşaklar söz alarak görüşlerini paylaştılar. Bu bölümde Akdeniz Bölge Temsilciliğimiz adına Bayram Şahin, Bursa Şubemiz adına Ferdi Cesur, Çerkezköy Temsilciliğimiz adına Muhammet Özdoruk, Edirne Şubemiz adına Hüseyin Köle, İstanbul Şubemiz adına Cihangir Şahan ve Selçuk Fidan, Söke Şubemiz adına Şadiye Kiracıoğlu duygu dolu konuşmalar yaptılar.

resim-1-saygi-durusu

resim-2-genel-giranam-1

resim-3-genel-giranam-2

resim-4-kazim-dogan

resim-5-hadaverdi-talay

resim-6-ridvan-budak

resim-7-saleyman-aelebi

resim-8-muharrem-kilic

resim-9-yusuf-yarekli

User comments
User comments