KEMAL TÜRKLER’İ SAYGI VE SEVGİYLE ANDIK

DİSK’in kurucularından ve ilk genel başkanı Kemal Türkler mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Türkiye sendikal hareketinin önemli isimlerinden biri olan Kemal Türkler, T. Maden-İş Sendikasının Genel Başkanı olduğu tarihten itibaren büyük emek vererek Türkiye’nin en etkili sendikalarından biri haline getirmişti.

Konfederasyonumuz DİSK’in kurucuları arasında yer almış ve ilk genel başkan olarak 10 yıl görev yapmıştı.

22 Temmuz 1980 tarihinde evinin önünde faşist caniler tarafından katledildiğinde, bugün artık yoluna Birleşik Metal-İş olarak devam eden T. Maden-İş Genel Başkanlığı görevini sürdürmekteydi.

Konfederasyonumuz DİSK ve kardeş sendikamız Birleşik Metal-İş tarafından Türkler’i anmak için 22 Temmuz, Salı günü bir tören düzenlendi.

Topkapı’daki mezarı başında yapılan törende, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko birer konuşma yaptı.

Törene DİSK ve üyesi sendikaların başkan ve yöneticileri, sendikaların işyeri temsilcileri, metal işçileri, Türkler’in dostları ve ailesi katıldı.

Sendikamız adına, Genel Sekreterimiz Muzaffer Subaşı, Genel Sekreter Yardımcımız Ergün İşeri, Örgütlenme ve Uluslararası İlişkiler Müdürümüz Hasan Arslan ve Örgütlenme Uzmanımız Hasan Kozan törende yer aldı.