29 Şubat; Avrupa Eylem Günü

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun çağrısıyla 36 ülkede binlerce emekçi, “kemer sıkma” politikalarını protesto etti.

Etuc-afisiAvrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC)’nun çağrısıyla Avrupa genelinde 36 ülkede, 80 sendika ve konfederasyonunun katılımıyla yaygın protesto eylemleri yapıldı.

“İş ve sosyal adalet” talebinin öne çıktığı eylemlerde, kriz nedeniyle hükümetlerin uygulamaya koydukları kemer sıkma politikaları eleştirildi.

Merkezi olarak Belçika’nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti olan Brüksel’de yapılan eylemlere, Türkiye’den tek katılım DİSK tarafından sağlandı.

DİSK ve üyesi sendikaların temsilcilerinin gerçekleştirdiği eyleme, Sendikal Güç Birliği Platformu tarafından da destek verildi.

İstanbul, Taksim’deki Gezi Parkı’nda bir araya gelen DİSK üyeleri, buradan Almanya Başkonsolosluğu’na kadar yürüdü.

Yürüyüş süresince “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Milyonlar aç, milyonlar işsiz, işte kapitalist düzeniniz” sloganlarının atıldı.

Yürüyüşün ardından DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve SGBP Sözcüsü ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel birer konuşma yaptı.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Brüksel’de yapılacak Avrupa liderler zirvesine atıfta bulunarak, “Krizi bahane göstererek ücretleri düşürmek ve sosyal harcamaları kısıtlamak için planlar yapılacak. Avrupa’yı yönetenler Avrupa ülkelerini işçiler için bir cehenneme çevirirken Avrupalı işçiler bu duruma sessiz kalmıyor”dedi.

Avrupa’daki sendikaların taleplerini desteklediklerini ifade eden Küçükosmanoğlu, Türkiye’de yaşanan gelişmeleri ilişkin olarak şunlara değindi:

“İstihdam raporları gösteriyor ki işsizlik, özellikle gençler arasında yeni bir rekora doğru gidiyor. Birçok ülkede iki gençten biri işsiz. 115 milyon kişi, yani toplam nüfusun yüzde 23’ü, yoksulluk ve toplumsal dışlanma tehdidi altında, eşitsizlikler gittikçe derinleşiyor”..

Avrupa’da da sosyal güvenlik sisteminin tasfiye edildiğini, krizin bedelinin işçilere ödetilmeye çalışıldığını söyleyen Küçükosmanoğlu, Türkiye’de ise AKP’nin akla, mantığa, vicdana aykırı ne kadar uygulama varsa hepsini yasalaştırmak istediğini, ancak işçilerin emeğine, geleceğine yönelik saldırı hazırlığında olanların karşılarında DİSK’i bulacaklarını vurguladı.
Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun çağrısıyla 36 ülkede binlerce emekçi, “kemer sıkma” politikalarını protesto etti.