24. DÖNEM GRUP’TA ANLAŞMA SAĞLANDI

Sendikamız ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında sürdürülmekte olan 24. dönem grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

1 Mart 2016 tarihinde başlayan görüşmelerde Yasa’nın öngördüğü 60 günlük süre içinde bir sonuç alınamadı.

9 Haziran 2016 tarihinde Sendikamız yönetimi ve işyeri sendika temsilcileriyle İşveren Sendikası yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, sözleşmeye ilişkin işveren tarafının teklifi alındı.

Teklif şube yönetimi, temsilcilerimiz ve işyeri sendika temsilcilerimiz tarafından işyerlerine götürülerek, üyelerimiz görüşüne sunuldu.

Bu arada yasa gereği resmi arabulucu dönemine geçildi ve ilk toplantı 13 Haziran 2016 tarihinde yapıldı. İşyerlerindeki görüşmeler sonuçlanmadığı için arabulucu toplantısında bir sonuca ulaşılamadı.

Grup toplu iş sözleşmesi konusunda karar verilmesi amacıyla işyerlerine ziyaretler yapıldı, toplantılar düzenlendi. Genel Başkanımız Kazım Doğan 16-17 Haziran 2016 tarihlerinde Bursa’da, Coats Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyaretinde Bursa Şube Yönetim Kurulumuz, işyeri temsilcilerimiz de genel başkanımıza eşlik etti.

Genel Başkan Yardımcımız M. Nuri Toprak ise Akdeniz Bölge Temsilcimiz ve işyeri temsilcilerimizin eşliğinde 16 Haziran 2016 tarihinde Adana’da, SASA işyerini ziyaret etti ve burada üyelerimizle görüştü.

Bu ziyaretler sırasında çok sayıda üyemizin katıldığı toplantılar düzenlendi. İşveren teklifinin değerlendirildiği bu toplantılarda üyelerimizin büyük çoğunluğu anlaşmanın imzalanması yönünde görüş belirtti.

Yapılan toplantılarda ortaya çıkan görüş doğrultusunda, Sendikamız tarafından İşveren Sendikası’na görüşme talebimiz iletildi.

Sendikamız ve İşveren Sendikası yetkilileri 20 Haziran 2016 tarihinde bir araya gelerek, anlaşma tutanağını imzaladı. İmza törenine Sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Kazım Doğan, Genel Başkan Yardımcımız M. Nuri Toprak, Genel Sekreterimiz M. Ali Utku, Bursa Şube Başkanımız Zaliha Başaker, Şube Sekreterimiz Ferdi Cesur, Coats Türkiye işyeri baştemsilcimiz İncigül Şentürk, baştemsilci yardımcısı Erdal Akça, temsilcilerimiz Onur Tosun, Deniz Çelik ile Akdeniz Bölge Temsilcimiz Yusuf Yürekli, SASA baştemsilcimiz Zafer Çağlar, temsilciler Bayram Şahin ve Levent Eren katıldı. İşveren Sendikası adına ise Genel Sekreter Av. Başar Ay, Genel Sekreter Yardımcısı Av. Samim Ergeneli, Av. Çiğdem Subaşı ve Av. Emre Kaynak törende hazır bulundu.

Sözleşme ile Ocak 2016’da yürürlüğe giren asgari ücret artışıyla kıdemli işçiler aleyhine bozulan ücret sistemi bir ölçüde düzeltilmiş oldu. Eskisinden oldukça farklı olan yeni düzenleme ile 0-9 yıl arasında kıdemi olan üyelerin ücretlerine 12 TL, kıdemi 10-15 yıl arasında olan üyelerin ücretlerine 15 TL ve kıdemi 16 yıldan fazla olan işçilerin ücretlerine ise 20 TL kıdem zammı yapıldı.

Pratikte bu artışların, örneğin 21 yıllık bir işçi için, şu şekilde uygulanması kararlaştırıldı; ilk 9 yıl için 12 TL, izleyen 6 yıl (10-15 yıllık dönem) için 15 TL ve geriye kalan 6 yıl (16 yıl ve üstü dönem) için ise 20 TL.

Kıdem zammının üzerine sözleşmenin birinci yılı için yüzde 5 oranında ücret artışı sağlandı. Ücret artışları ayrıca enflasyon artışlarına karşı da korunacak şekilde düzenlendi.

Sosyal yardımlara ise sözleşme dönemi boyunca geçerli olmak üzere yüzde 22,84 oranında artış yapıldı.

Sözleşmenin bütün üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Bursa toplantısı

IMG-20160616-WA0000
Adana toplantısı

DSCF1888
Sendikamız temsilcileri

İşveren Sendikası temsilcileri
İşveren Sendikası temsilcileri