23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

 

M. Kemal Atatürk, 23 Nisan nedeniyle İstanbul’da düzenlenen bir çocuk balosunda (1929)

23 Nisan 1920 bir ulusun bağımsızlık ve demokrasi yolunda verdiği mücadelenin en önemli adımının atıldığı tarihtir.

100 yıl önce halkın seçtiği temsilcilerden oluşan bir Meclis kurulmuş ve bu Meclis ulusal kurtuluş savaşına, ülkenin bağımsız bir devlet olarak ayağa kalkmasına önderlik etmiştir.

Hiç şüphesiz bu süreçin başarıyla tamamlanmasında M. Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarının çağının ötesinde sahip olduğu anlayış ve beceri gücünün tartışılmaz bir etkisi bulunmaktadır. Bu sayede emperyalizmin kuklası haline gelmiş ve ulusu esir olmaya zorlayan bir rejimin, hanedanlığın teslimiyetine karşı kararlı mücadele verilebilmiştir.

23 Nisan bir anlamıyla ulusal egemenliğin kutlandığı diğer anlamıyla ulusal kurtuluş mücadelesinde öksüz-yetim kalmış çocuklara sahip çıkılarak onlara güç verilmek istendiği bir bayramdır. M. Kemal Atatürk bununla da yetinmemiş 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarına bir armağan olarak değerlendirmiştir.

Ülkemizin bağımsızlığımızı kazandıran, ulusal egemenliği kayıtsız şartsız milletin yapan, Meclisi ülke yönetiminde etkin kılan, demokrasinin temellerini atan M. Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyor, tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.

Tekstil İşçileri Sendikası

Genel Yönetim Kurulu