23. Dönem Grup’ta anlaşma sağlandı

Genel Sekreterimiz Muzaffer Subaşı’nın 23. dönem grup tis ile ilgili basın açıklaması 

GRUP TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI!

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı’nın dün imzalanan 23. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesinin protokolüne ilişkin basın açıklaması;

Sendikamız ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında sürmekte olan 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanmıştır.

Normal süresinde uyuşmazlığa gidilen, arabulucu aşamasından da sonuç alınamayan görüşme süreci grev aşamasına gelmiş ancak son aşamada taraflar arasında sorun çözümlenmiştir.

Dün her iki taraf temsilcileri yaptıkları son görüşmede, uyuşmazlığa konu olan maddeler üzerinde anlaşmış ve bir protokol ile anlaşma bağıtlanmıştır.

Varılan anlaşmaya göre;

1 Nisan 2013 tarihinden itibaren üyelerimiz sözleşmenin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında ise yüzde 3 ücret artışı alacaktır.

İzleyen iki yıl içinde ise ücretlere ilk altı ay yüzde 3 ikinci altı ayda ise yüzde 4 artış yapılacaktır. Enflasyonun ücret artışlarının üzerinde olması halinde fark ücretlere yansıtılacaktır.

Üyelerimizin ücretlerine ayrıca her kıdem yılı için 7 TL kıdem zammı eklenecektir.

Bir önceki dönemde yılda 72 yevmiye ikramiye alan tüm üyelerimizin ikramiyeleri yılda 120 yevmiyeye yani 4 aylık ikramiyeye yükseltilmiştir.

Sosyal haklar ücret artış tarih ve oranlarında artırılarak ödenecektir.

Fazla çalışmanın yoğun olduğu sektörümüz açısından fazla çalışma ücretleri geçmiş yıllarda olduğu gibi korunmuştur. Buna göre fazla çalışma ücreti; hafta tatili, genel ve ulusal bayramlarda 3 yevmiye, dini bayramlarda ise 4 yevmiye olarak ödenecektir.

Görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanması nedeniyle daha önce alınmış olan grev kararları da kaldırılmıştır.