14. Genel Kurulumuz tamamlandı

Tekstil İşçileri Sendikası 14. Genel Kurulu, 21-22 Temmuz 2018 tarihlerinde toplandı.

İstanbul’daki The Green Park Bostancı Hotel’de yapılan Genel Kurul Genel Başkan Yardımcımız M. Nuri Toprak’ın açılış tutanağını okumasıyla başladı.

Genel Kurula DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, Tümka-İş Genel Başkanı Muammer Çiftçiler, Lastik-İş TİS ve Örgütlenme Dairesi Başkanı Muharrem Özen, Lastik-İş Eğitim ve TİS uzmanı Üzeyir Ataman, IndustriALL Global Union Türkiye Temsilcisi Şeyda Çelikel başta olmak üzere çok sayıda konuk katıldı.

Saygı duruşunun ardından Başkanlık Kurulu seçimlerine geçildi.

Genel Kurula katılan delegelerin oy birliğiyle Akdeniz Bölge Temsilcimiz Yusuf Yürekli başkanlığa, Gaziantep Bölge Temsilcimiz Nihat Bencan ve Telateks işyeri temsilcimiz İsmail Alagöl başkan yardımcılıklarına, Telateks işyeri temsilcimiz Günnur Durmaz ve Greif FPS işyeri temsilcimiz Aynur Çelik yazmanlıklara seçildi.

Seçim sonrasında Genel Başkan Kazım Doğan kürsüye gelerek, sendikanın 13. Genel Kurul’dan itibaren yapmış olduğu çalışmalara değindi. Son dönemde örgütlenmede başarılı çalışmalar gerçekleştirildiği belirten Doğan, bu örgütlenmelerin toplu iş sözleşmesi aşamasına getirilmesinde de önemli mesafe alındığını söyledi.

Bu çerçevede Gaziantep’te Güven Boya’da toplu sözleşmenin imzalandığını, Fil Man Made işyerinde görüşmelerin son aşamasına gelindiğini hatırlatan Kazım Doğan ayrıca çoğunluk sağlanan iki işyerinde ise yetki davasının sonuçlarının beklendiğini vurguladı.

Genel Başkan Doğan sözlerinin sonunda kısa bir süre önce yaklaşık 900 kişinin çalıştığı Özcanlar Tekstil’de örgütlenmenin tamamlandığı ve bir gün önce ise çoğunluk tespitinin ellerine ulaştığını müjdeledi.

Kadın delegelerimiz tarafından çiçeklerle karşılanan Konfederasyonumuz DİSK’in Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu bütün delegelerimiz tarafından ayakta alkışlanarak salona girdi.

Genel Kurulumuzda kısa bir değerlendirme yapan Çerkezoğlu Türkiye’de işçilerin nüfusun artık çoğunluğunu oluşturduğunu, Cumhuriyetin kurumlarının ortadan kaldırılarak oluşturulmak istenilen yeni rejimde işçilerin haklarının tehlike altında olduğunu vurguladı.

Çerkezoğlu DİSK’in darbelere her zaman karşı durduğunu ve 15 Temmuz darbe girişimine karşı ilk sesini yükselten işçi örgütünün de DİSK olduğunu hatırlatarak, bununla beraber demokrasi ve özgürlükler çerçevesinde eleştirilerimizi söylemekten geri durmayacaklarını söyledi.

Genel Başkan Çerkezoğlu, önümüzdeki süreçte işçilerin haklarının korunabilmesi için DİSK’e ve DİSK üyelerine her zamankinden çok daha fazla görev ve sorumluluk düştüğünü belirtti.

Genel Kurulumuza katılan Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (industriALL Global Union) Türkiye Proje Sorumlusu Şeyda Çelikel ise Genel Sekreter Valter Sanches, Genel Sekreter Yardımcıları Kemal Özkan ve Jenny Holdcroft ile Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Sektör Müdürü Christina Hajagos-Clausen adına gönderilen mesajı okudu.

Sanches mesajında Türkiye’deki artan zorluklar nedeniyle daha güçlü bir sendikal harekete ihtiyaç duyulduğunu, son dönemlerdeki örgütlenme başarılarının Tekstil İşçileri Sendikası ve başkanlığının doğru yönde bulunduğunun göstergesi olduğunu belirterek, Genel Kurul’dan sonrada bu başarının devam edeceğine inancını dile getirdi. Sanches’in mesajında IndustriALL Global Union’un temel işçi haklarını savunmak ve daha iyi çalışma koşulları için mücadelesinde DİSK Tekstil İşçiler Sendikası’na desteği bir kez daha vurgulandı.

Konuk konuşmalarının tamamlanmasının ardından genel kurula katılan delegeler, çalışma raporları hakkında söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler. İşçiler yapılan çalışmaları olumlu olarak değerlendirmekle birlikte, işyerlerine ziyaretlerin artırılmasını talep ettiler.

Genel Kurulun birinci gün çalışmaları komisyon toplantıları, komisyon raporlarının okunması, organların aklanma oylamaları, tüzük değişiklikleri ve seçimde uygulanacak yöntemin belirlenmesi ile tamamlandı.

22 Temmuz, Pazar günü çalışmaları, adayların ilanı ve oy verme hazırlıklarıyla başladı. Daha sonra görevi Bahçelievler 2. İlçe Seçim Kurulu üstlenerek, Genel Yönetim, Genel Denetim, Genel Disiplin kurullarının asıl ve yedek üyeleriyle DİSK Genel Kurulu’nda sendikamızı temsil edecek delegelerin seçimini gerçekleştirdi.

Oy verme ve sayım işleminin ardında Genel Başkan ve yeni seçilen Genel Yönetim Kurulu üyeleri delegelere kısa birer teşekkür konuşması yaptı.

Bahçelievler 2. İlçe Seçim Kurulu tarafından yapılan ve 26.07.2018 tarihinde kesinleşen seçim sonuçlarına göre:

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Yönetim Kurulu:

Kazım Doğan (Genel Başkan)

Celal Aslan (Genel Sekreter)

Mehmet Ali Başak (Genel Başkan Yardımcısı)

Savaş Testici (Genel Yönetim Kurulu Üyesi)

Yaşar Günay (Genel Yönetim Kurulu Üyesi)

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Denetim Kurulu:

Fırat Durmuş, Muhammed Özdoruk ve Mehmet Nuri Toprak

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Disiplin Kurulu:

Mustafa Taydaş, Kenan Erten, Nergiz Atik, Recep Odabaş ve Mahfuz Sonduk

Genel Başkan Yardımcısı Nuri Toprak açılış konuşması
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu karşılama
Başkanlık Kurulu oylaması
Başkanlık Kurulu
Genel Başkan Kazım Doğan
Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun konuşması
Genel Kurul genel görünüm
IndustriALL Global Union Temsilcisi Şeyda Çelikel
Oy kullanımı
Oy kullanımı
Oy sayımı ve tasnifi