10 İnşaat İşçisi Daha İş Cinayeti Kurbanı

İnşaatın düşen asansörü 10 işçiyi yaşamdan kopardı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin protesto eylemini de polis biber gazı ile önlemeye çalıştı

torun-insaat

İstanbul, Mecidiyeköy’deki gökdelen inşaatının yük asansörü 32. kattan yere çakıldı. Yük asansöründe bulunan 10 işçi hayatını yitirdi.

Asansörün neden ve nasıl düştüğü konusunda henüz yeterli bir açıklama yapılamadı. Bununla birlikte işçiler asansörün bozuk olduğunu belirttiler.

İktidara yakınlığıyla bilinen bir firmanın üstlendiği inşaattaki kaza haberinin duyulduğu andan itibaren, inşaat alanı polis tarafından kuşatıldı. Önce bir işçinin öldüğü açıklanırken, içeriden gelen bilgilerle 10 işçinin öldüğü anlaşıldı.

İstanbul Valisi gece yarısı gizlice olay yerine geldi, fark edilip protesto edilince de hemen uzaklaştırıldı.

Polisler, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu’nun kaza bölgesini incelemesi engellenmeye çalıştı. Çerkezoğlu, saat 02 dolayında inşaata girerek durumu yerinde inceledi.

İlk incelemelerini yapan Dr. Çerkezoğlu işçilerin depo olan ve ışık almayan, hava almayan bir yerde kaldıklarını, sağlıksız koşullarda barındıklarını, işçi sağlığına dair hiçbir önlem alınmadığını söyledi. “Bu lüks binalarda güzel hayatlar yaşanacak ancak bu binaları var eden işçilere yaşam hakkı tanınmıyor” diyen Çerkezoğlu herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini işçi kanı üzerinden bu binaların yükselmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Olayla ilgili bulguların ve izlerin silinmesini önlemek amacıyla, kalabalık bir grup tarafından inşaat alanı etrafında nöbet tutuldu. Polisin zaman zaman yaptığı müdahalelere rağmen duyarlı çok sayıda kişi nöbete devam etti.

torun-insaat-2

İş cinayetlerine dur demek için ortak tepki

İstanbul’da yaşanan bu iş cinayeti nedeniyle DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından ortak bir protesto eylemi düzenlendi.

7 Eylül, Pazar günü saat 16.00’de Mecidiyeköy’de toplanan grupların yürüyüşe geçmesinden kısa bir süre sonra polis tarafından biber gazı bombalarıyla müdahale yapıldı.

Çevredeki binalarda ve halka açık alanlarda bulunan herkes, başta küçük çocuklar olmak üzere biber gazından etkilendi.

Bu müdahalenin ardından gruplar yine ortak imzalı “kaza değil, kader değil cinayet” pankartının ardında toplandı ve iş cinayetinin yaşandığı inşaat alanı önüne gelindi.

Kurumlar adına ortak açıklamayı, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Bu cinayetin sorumlusu her yeri şantiyeye çeviren iktidar ve sermayedir. Bu cinayetin sorumlusu sermaye ve ona kol kanat geren AKP hükümetidir. AKP ile Türkiye iş kazalarında Avrupa’da 1. sıraya yükseldi.”

Basın açıklamasının tamamlanmasının hemen sonrasında polis bir kez daha biber gazı ile grupları dağıtmaya çalıştı. İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal bir TOMA’nın üzerine çıkarak, polisin müdahalesini önlemeye çalıştı.

Kaynak; sendika.org

torun-insaat-3

torun-insaat-4