1 Mayıs’ta özgürlük ve demokrasi talebi yükseldi

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de 1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele gününde emekçiler alanlardaydı.

Konfederasyonumuz DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile birlikte merkezi İstanbul olmak üzere yurdumuzun birçok il ve ilçesinde 1 Mayıs’ta mitingi ve yürüyüşler düzenledi.

İstanbul’da, Bakırköy Halk Pazarı’nda yapılan miting için sabahın erken saatlerinden itibaren iki ayrı kolda işçiler toplandılar.

DİSK ve TMMOB’nin öncülük ettiği birinci yürüyüş kolu, Hipodrom yolu üzerinde, KESK ve TTB’nin öncülük ettiği ikinci kol ise İncirli caddesinde bir araya geldi.

Yoğun güvenlik önlemleri ve çıkarılan çeşitli engeller, katılımın her geçen saat artmasını önleyemedi.

Sendikalardan derneklere, odalardan partilere geniş bir yelpazedeki katılımcı gruplar bir yönüyle renkli diğer yönüyle kararlı bir görünüm sundular. Şarkılar, türküler eşliğinde, kimi zaman halaylarla alana kadar uzun süren bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Mitingi alana son grubun da girmesiyle gecikmeli de olsa başladığında Halk Pazarı Meydanı’nda adım atacak yer kalmamıştı.

Önce DİSK korosu başta 1 Mayıs marşı olmak üzere marşlar ve türküleri seslendirdi. Ardından sırasıyla DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Türkel birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardında Kardeş Türküler konseriyle İstanbul’daki 1 Mayıs mitingi tamamlandı.