1 Mayıs’ta ortak tepki; kıdem tazminatıma dokunma!

1 Mayıs’ta dünyada ve ülkemizde milyonlarca işçi yürüyüşlerde, mitinglerde ve çeşitli etkinliklerde bir araya geldi. Türkiye’de birçok kentte farklı kurum ve kuruluşlar tarafından mitingler düzenlendi.

Üyesi olduğumuz DİSK 1 Mayıs nedeniyle KESK, TMMOB ve TTB ile ortak düzenleme kurulları oluşturarak İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere çalışmalarını yürüttü.

İstanbul’daki mitingin dört kuruluşun oluşturduğu kurul tarafından Bakırköy Halk Pazarı alanında yapılması kararlaştırıldı.

Üç ayrı yürüyüş kolu düzenlendi, sendikalar, odalar, dernekler, siyasi partiler, taraftar grupları planlanan saatte yürüyüşlerine başladı. Sendikamız, sabahın erken saatlerinde DİSK’in ilk Genel Başkanı Kemal Türkler’i 1980 yılında katledildiği yerde andı. Genel Başkanımız Kazım Doğan ve üyelerimiz Türkler’in vurulduğu yere karanfiller bıraktı.

Sendikamızın yürüyüş kolunu DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu ile sendikamızın eski Çukobirlik Şube Başkanı ve halen Niğde Milletvekili olan Ömer Fethi Gürer ziyaret ederek üyelerimizle görüştü.

1 Mayıs katılımcılarının yürüyüşleri büyük bir coşku ile gerçekleşti. Miting alanı kısa süre içinde tümüyle doldu, kararlaştırılan saatte miting programı başlatıldı.

Miting düzenleme kurulu adına yapılan ilk anons, Urfa’daki 1 Mayıs mitingine giderken trafik kazasında 5 işçinin yaşamını yitirmesi 10’dan fazla işçinin yaralanması nedeniyle duyulan üzüntü ve başsağlığı mesajı oldu.

Mitinge destek vermek için gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Mayıs alanını selamladı ve Urfa’da yaşamını yitirenlere başsağlığı dileklerini iletti.

Miting süresince dev ekranlardan, 1 Mayıs alanlarından iletilen resimler yansıtıldı.

1 Mayıs 2019 mitinginde sırasıyla DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman konuşmalar yaptılar.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Taksim alanının 1 Mayıs mitingine kapatılmasını eleştirdi ve “işçi sınıfı demokratik bir ülke mücadelesini büyüterek Taksim’i 1 Mayıs alanı olarak yeniden kazanacak!” dedi.

Çerkezoğlu kısa başlıklarla şu sorunlara değindi: Çalışma hakkı ve güvenceli iş, kıdem tazminatına el uzatılması, işçi ve emekçilerin yaşadığı hayat pahalılığı, yüksek vergiler, emeklilikle yaşa takılanlar, İş kazaları ve iş cinayetleri.

Genel Başkan Çerkezoğlu konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Memleketin ihtiyaç duyduğu birlik, 1 Mayıs meydanlarındadır. Biz birlik olduğumuzda gün geliyor, devran dönüyor.”

Son olarak bir inşaat işçisi ve bir kamu emekçisi tarafından 1 Mayıs 2019 ortak metni okundu.

İstanbul’daki 1 Mayıs 2019 mitinginde DİSK Korosu, Grup Vardiya, Sadık Gürbüz, Bulutsuzluk Özlemi ve MKM Müzik Topluluğu eserlerinin seslendirerek destek verdi.

İstanbul’da olduğu kadar diğer kentlerdeki 1 Mayıs mitinglerinde işçilerin ortak tepkisi kıdem tazminatına yönelik girişimler oldu. Emeklilikte yaşa takılanlar, KHK’le çalışma hakları ellerinden alınanlar başta olmak üzere işçi sınıfının karşılaştığı temel sorunlar; işsizliğin açtığı yaralar, yoksullaştırmanın getirdiği yıkımlar, baskı politikaları yapılan konuşmaların ve katılımcıların attığı sloganların önde çıkan başlıklarıydı.