1 Mayıs 2018; güzel günler göreceğiz!

1 Mayıs, işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü dünyanın her köşesinde işçi sınıfını, demokrasi, özgürlük ve barış isteyen milyonları bir araya getirdi.

Türkiye’de ve belki de dünyadaki en yüksek katılımlı 1 Mayıs buluşmalarında biri ise İstanbul’da gerçekleşti.

Onbinlerce emekçi, demokrasi ve barış savunucusu akın akın İstanbul, Maltepe geldi. Üç ayrı güzergah üzerinde toplanan sendikalar, meslek odaları, dernekler, vakıflar, siyasi partiler disiplinli ve görkemli yürüyüş kortejleri ile Maltepe alanını doldurdu.

Genel Başkanımız Kazım Doğan İstanbul’daki işyerlerinden gelen üyelerimizle mitinge katıldı. Sendikamız ayrıca örgütlü olduğumuz diğer kentlerdeki 1 Mayıs mitinglerinde sınıf kardeşleriyle omuz omuza yürüdü.

Milletvekilleri, belediye başkanları başta olmak üzere siyasi partilerin merkez ve il yöneticileri de katılarak destek verdi. Katılımcılar arasında DİSK ve Sendikamızın eski Genel Başkanlarından Süleyman Çelebi de yer aldı.

Her yaştan, her kesimden, her cinsiyetten onbinler, hep birlikte türkülerle, halaylarla, sloganlarla yürüdü.

Oyuncular Sendikası üyesi sanatçı Taner Rumeli’nin sunuculuğunu yaptığı miting saygı duruşu ile başladı. Ardından DİSK korosunun söylediği 1 Mayıs marşı ile devam etti.

İlk konuşmayı Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu yaptı.

Çerkezoğlu onbinleri şu sözlerle selamladı:

Bu meydanı ve ülkenin dört bir yanındaki 1 Mayıs meydanlarını güzel günler göreceğiz diyerek birlik için, mücadele için, dayanışma için dolduranlar… Merhaba!

Sizleri Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu adına selamlıyorum

Demokrasiden, eşitlikten, barıştan, adaletten, özgürlükten yana olanlar,

Bu ülke bizimdir diyenler, bu ülkenin bütün değerlerini, güzelliklerini biz üretiyoruz ve memleketimize sahip çıkıyoruz diyenler, hepimiz hoşgeldik sefalar getirdik!

1 Mayıs Birliktir, Mücadeledir, Dayanışmadır. 1 Mayıs Kemal Türkler’dir, Abdullah Baştürk’tür. 1 Mayıs 1977’de, ’89’da, ’96’da yitirdiğimiz canlarımızdır. Haziran İsyanı’nda toprağa verdiğimiz evlatlarımızdır. 1 Mayıs alanı Taksim’dir.

Mitingin ikinci konuşmasını Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mahmut Bozgeyik yaptı. Bozgeyik konuşmasında kamu emekçilerinin karşılaştıkları baskıları anlatarak, Olağanüstü Hal’in Anayasa’nın, uluslararası sözleşmelerin çiğnenmesi için fırsata çevrildiğini vurguladı.

Bu konuşmaların ardından Genco Erkal ve Rutkay Aziz Nazım Hikmetin şiirlerini seslendirdiler. Şiirlere alandaki onbinlerin eşlik etti.

Mitingin diğer konuşmalarını ise Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel yaptı.

1 Mayıs 2018 için İstanbul’a gelen Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Özel Danışmanı Patrick Itschert ile Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu İnsan ve Sendikal Haklar Müdürü Jeroen Beirnaert Avrupa ve Küresel işçi sınıfı adına 1 Mayıs katılımcılarını selamladılar.

1 Mayıs mitingi, çeşitli grup ve sanatçıların verdiği konserle devam etti. 1 Mayıs katılımcıları adına hazırlanan ortak bildiri ise Türkçe ve Kürtçe olarak seslendirildi.

1 Mayıs 2018 fotoğrafları için

İstanbul: disk.org.tr/2018/05/istanbul-1-mayisi-guzel-gunleri-mujdeledi/

Türkiye geneli: disk.org.tr/2018/05/2018-1-mayisina-emegin-demokrasi-seferberligi-damgasini-vurdu/

LÜLEBURGAZ